karbala

اربعین حسینی با اپلیکیشن از مهران تا کربلا

در این مطلب اپلیکیشن از مهران تا کربلا را معرفی می کنیم که به زائران اربعین کمک می کند سفر راحت تری داشته باشند.

 

راهنمای پیاده روی اربعین، سوالات متداول زائران، اطلاع رسانی جاده ها، خبر فوری، هواشناسی، ترافیک و امکانات برای زائران از مهم ترین بخش های این اپلیکیشن است.

 

اپلیکیشن از مهران تا کربلا “ طراحی بسیار گیرا و جذابی دارد. پس از اجرای این برنامه، سخنان رهبر معظم انقلاب همراه با تصویر ایشان پخش می شود که درباره کربلا و اربعین حسینی است.

وقتی کاربر ورود به نرم افزار را لمس می کند، وارد صفحه اصلی برنامه می شود. در این صفحه گزینه های مختلفی در اختیار کاربر قرار می گیرد که همگی برای سفر به کربلا مفید هستند.

 

این اپلیکیشن از قسمت های زیر تشکیل شده است:

 

سامانه ۱۴۱: در این قسمت کاربر می تواند از اخبار راه ها و جاده ها مطلع شود و وضعیت مسیر خود به سوی کربلا رابررسی کند. از طریق این قسمت می توان وارد سایت جامع ۱۴۱ شد یا از بخش گویا و اپراتوری جامع ۱۴۱ استفاده کرد. همچنین بخش پیامک سامانه ۱۴۱، بخش پایگاه اطلاع رسانی و نرم افزار کاربردی تلفن همراه ۱۴۱ نیز از این قسمت قابل دسترسی هستند.

 

صفحه اصلی: در صفحه اصلی میانبرهایی از قسمت های مختلف اپلیکیشن اعم از راهنمای پیاده روی اربعین، سوالات متداول زائران، اطلاع رسانی جاده ها، خبر فوری، هواشناسی،ترافیک، مرز مهران و دسته بندی های مختلف اماکن و امکانات برای زائران قرار گرفته اند.

 

اماکن مذهبی: در این قسمت تمام اماکن مذهبی از قبیل مساجد و زیارتگاه های موجود در ایلام، مهران، و عراق و نیز فهرست امامزادگان و مساجد استان ایلام معرفی شده اند.

 

اقامتی رفاهی: در این بخش نیز اطلاعات رستوران ها، هتل ها و زائرسراهای مردمی در مناطق مختلف در مسیر راه در اختیار زائران قرار می گیرد. برای مثال، در قسمت رستوران ها، با انتخاب یک رستوران، نام، نوع رستوران، نشانی و مسیر یابی آن نمایش داده می شود.

 

مراکز خدمات: کاربران می توانند از این قسمت به مشخصات بانک ها، مراکز خرید، مراکز خدمات رفاهی و غیره دسترسی پیدا کنند. به این صورت که بانک های موجود در مسیر و مراکز خرید جهت رفاه حال زائران نمایش داده می شوند تا زائران بتوانند به آسانی نشانی و مسیر این مراکز را پیدا کنند.

 

حمل و نقل: این قسمت شامل پارکینگ ها،  پمپ بنزین ها و پایانه های مسافربری میشود. در این بخش، فهرست مراکز حمل و نقل مانند ترمینال ها، مراکز تاکسیرانی و اتوبوسرانی، پارکینگ های خصوصی موجود از ایلام تا مهران نمایش داده می شوند. به علاوه، بهرست پارکینگ های موقت که توسط ارگان های متفاوت در این مسیر احداث می شوند، در اختیار کاربران قرار می گیرد.

 

مراکز بهداشتی و درمانی: در این قسمت فهرستی از مراکز ثابت و سیار بهداشتی و درمانی از قبیل درمانگاه ها ، بیمارستان ها و مراکز اورژانس نمایش داده می شود. کاربر می تواند در این قسمت نشانی، نقشه و شماره تلفن این مراکز را مشاهده کند.

 

اماکن گردشگری: این اماکن عبارتند از پارک ها و اماکن گردشگری و تفریحی. در این قسمت نشانی و نقشه اماکن تفریحی هنمراه با تصاویر آنها و نیز اطلاعاتی درباره امکانات موجود در این مراکز مانند نمازخانه، آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، میز و نیمکت و … نمایش داده می شوند.

 

تلفن های ضروری: در این قسمت نیز فهرست کاملی از شماره تلفن های ضروری از قبیل فوریت های پزشکی، اداره اطلاعات، آتش نشانی، هلال احمر، تصادفات، اطلاعات پرواز، تعزیرات، آگاهی، پلیس، کلانتری شماره ۱۱، کلانتری ۱۲ و … ارائه می شود تا زائران به راحتی به آنها دسترسی داشته باشند.

 

شهدای ایلام: بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام فهرستی از برخی شهدای این استان را در این اپلیکیشن معرفی کرده است. در این قسمت زائران می توانند محل شهادت، تاریخ شهادت و سمت هر یک از شهدا را مشاهده کنند و اطلاعاتی در این خصوص به دست بیاورند.

 

علمای ایلام: در قسمت آخر نیز علمای استان ایلام معرفی شده اند و برای هر یک مختصری از زندگی نامه آنها در این قسمت درج شده است.

 

همچنین کاربران می توانند از سرویس خبری آنلاین این اپلیکیشن استفاده کنند. در این قسمت اخبار لحظه ای از جمله وضعیت زائران، اطلاعیه ها و اخبار هواشناسی استان و شهرهای عراق، اخبار ترافیکی وضعیت راه های استان، نحوه عبور و مرور مرز مهران و غیره به طور لحظه به لحظه به اطلاع زائران خواهد رسید.

 

یکی دیگر از ویژگی های مفید این اپلیکیشن نمایش نقشه است. این برنامه نقشه کربلا، نقشه مسیر های ورودی کربلا و نقشه مسیر پیاده روی نجف تا کربلا را در اختیار کاربران قرار می دهد. به علاوه مجموعه نفیس از ادعیه ها نیز در صفحه اصلی قابل پخش و نمایش است. در قسمت دیگری در منوی اصلی برنامه نیز واژگان پرکاربرد عربی به زادران ارائه می شوند تا بتوانند از این واژگان در سفر زیارتی خود استفاده کنند.

 

محمد کریم جعفریان طراح این اپلیکیشن، می گوید: که مشخصات کامل از قبیل نشانی، شماره تلفن، مشخصات مدیریت و خدمات قابل ارائه مسیریابی و نمایش مکان روی نقشه از دیگر امکانات این اپلیکیشن است و ادارات، سازمان ها و نهادهای مختلف می توانند اخبار و خدمات انجام گرفته در اربعین حسینی را به آدرس الکترونیکی ارائه شده، ارسال کنند.

 

این اپلیکیشن اطلاعات جامع و کاملی را برای هر یک از زائران در نظر گرفته است که با استفاده از ان هر فردی به آسانی می تواند به کربلا سفر کرده و از تمام امکانات زیارتی بهره‌مند شود.