مهربان-ها

با مهربانی میلیاردر شوید!

محققان می‌گویند مهربانی یکی از ویژگی‌هایی است که با ما به دنیا می‌آید و حتی اگر بخواهیم هم نمی‌توانیم به سادگی به آن پشت کنیم. از نظر آن‌ها، مهربانی شما بیشتر از آنکه به نفع اطرافیانتان تمام شود، حال و روز خودتان را بهتر می‌کند. خودخواه باشید! این بار هم نه‌تنها به‌خاطر بهتر کردن حال دیگران، بلکه به‌خاطر خودتان مهربانی کنید. اگر می‌خواهید عمرتان دراز شود، شادتر باشید و از زندگی احساس رضایت بیشتری کنید، تا می‌توانید همکارهایتان را غرق محبت کنید.

 

  • به ذاتتان پشت نکنید

برای سرسخت و نامهربان بودن، به خودتان فشار نیاورید. محققان می‌گویند ظرفیت و توانایی خوب بودن، در دی‌ان‌ای ما آدم‌ها جا دارد و از همان زمانی که به دنیا می‌آیید، هورمون‌هایی که در بدنتان ترشح می‌شود و فعالیت‌های مغزتان، شما را برای مهربان بودن و محبت کردن به دیگران آماده می‌کند. البته از نظر محققان ژن‌های شما تحت تاثیر محیط اجتماعی و تربیت قرار دارند و تجاربی که در جریان زندگی پشت سر می‌گذارید، می‌تواند تغییراتی را در این توانایی ذاتی ایجاد کند.

  •  مهربانی، کلید گاوصندوق است

می‌خواهید در کارتان موفق‌تر باشید؟ آن‌قدر جاه‌طلب هستید که به وضع موجود اکتفا نکنید و در جست‌و‌جوی موقعیت بهتر و پول بیشتر باشید؟ به دیگران محبت کنید تا درهای موفقیت به رویتان باز شود. پژوهشگران ثابت کرده‌اند محبت خرج کردن در تعاملات اجتماعی، باعث موفقیت افراد می‌شود.

  •  محبت کن، آروم بشی

تپش قلب کلافه‌تان کرده؟ تمام روز با استرس دست به گریبانید و به‌خاطر اضطراب بالایی که گرفتارش شده‌اید، نمی‌توانید تمرکز کنید؟ شاید این روزها به اندازه کافی به دیگران محبت نمی‌کنید! محققان می‌گویند اگر بیشتر به اطرافیانتان محبت کنید، حالتان بهتر می‌شود. به گفته آن‌ها، محبت کردن و مهربان بودن، سطح هورمون استرس را در بدن پایین می‌آورد و به سلامت روانتان خدمت بزرگی می‌کند. بررسی‌های پژوهشگران نشان می‌دهد که محبت کردن همان تاثیری که تمرین‌های تمرکز و آرامش ذهن بر ذهن، بدن و روان می‌گذارد را ایجاد می‌کند.

  •  زندگی شیرین می‌شود

نام سروتونین را شنیده‌اید؟ این انتقال‌دهنده عصبی، مسئول شاد کردن شماست. وقتی سطح سروتونین در بدنتان بالا می‌رود، احساس آرامش و سرخوشی می‌کنید و از زندگی‌تان رضایت بیشتری پیدا می‌کنید. جالب اینجاست که محققان می‌گویند با مهربانی کردن به دیگران، می‌توانید در بدنتان سروتونین تولید و حال خوش‌تری پیدا کنید.

  •  از بام مهربانی نیفتید

درست است که مهربان بودن برای جسم و روانتان فایده زیادی دارد؛ اما اگر وقت‌نشناس باشید و در زمان و مکان نامناسب و بیشتر از حد معقول مهربانی کنید، به جای فایده رساندن، به شما آسیب می‌زند. برای اینکه مهربانی، به شمشیر دولبه‌ای تبدیل و به زیانتان تمام نشود، این نکته‌ها را جدی بگیرید.

  •  انتظارات را بالا نبرید

نگذارید مهربانی بیش از حدتان انتظارات غیرواقعی را در دیگران ایجاد کند. وقتی شما با وجود فشار فراوانی که تحمل می‌کنید، همیشه یک لطف مشخص را در حق دیگران می‌کنید، ممکن است بعد از مدتی خسته شوید و آسیب ببینید اما آدم‌ها حاضر به پذیرش این واقعیت که انتظار بالایشان به شما آسیب زده، نشوند. شکل دادن انتظارات غیرواقعی در مورد خود، یکی از مشکلاتی است که با محبت بیش از اندازه و بی‌موقع ایجاد می‌شود. وقتی با هدف مهربانی، همیشه و در هر شرایطی کار مشخصی را انجام می‌دهید، به‌مرور لطف مکررتان به حق مسلم دیگران تبدیل می‌شود. پس آن‌قدر بار دیگران را به‌خاطر محبتتان به دوش نکشید که در صورت رها کردن آن بار، شما را به بی‌مسئولیتی و بی‌توجهی متهم کنند.

  •  با محبت دیگران را نخرید

به‌خاطر نگه داشتن دیگران در یک رابطه، برای جلب ترحمشان با به‌خاطر ترس از تنهایی به آنها محبت نکنید. نگذارید مهربانی به سرپوشی برای ضعف‌ها و ناتوانی‌هایتان تبدیل شود.