3-4-760x400

نخستین همایش توسعه‌ دهندگان اپل ایران

احتمالا بخش زیادی از ساعات روزمره‌ را به کار کردن با نرم‌افزارها و بازی‌های جذاب و محبوب اختصاص می‌دهید. نرم‌افزارهایی که به شما کمک می‌کنند تصاویر جذابی بسازید، برای درس خواندن و مطالعه برنامه‌ریزی کنید، موقعیت ستاره‌ها و سیارات مختلف را رصد کنید، فایل‌های حجیم اینترنتی را با سرعت بالا دریافت کنید.

 

تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که؛

این نرم‌افزارها و بازی‌های فوق‌العاده جذاب و باکیفیت چگونه ساخته می‌شود؟

برای ساخت آن‌ها به چه ابزاری نیاز است؟

ساخت آن‌ها هزینه زیادی دارد؟

برای ساخت این اپلیکیشن‌ها به چه نوع دانشی نیاز است؟

اگر برای شما هم چنین سوالاتی پیش آمده است، فرصت خوبی برایتان فراهم کرده‌ایم که پاسخ آن‌ها را پیدا کنید.»

 

این جملات بخشی از فراخوان نخستین همایش توسعه‌دهندگان آی‌اواس ایران بود که روز پنجشنبه ۲۵ شهریورماه با حضور تعدادی از فعالان این حوزه و به‌منظور توسعه این سیستم‌عامل و نرم‌افزارهای آن در ایران، برگزار شد. همایشی که با سخنرانی‌های مختلفی از جمله امیر حبیب‌زاده، هوتن مرادی، علی نادعلیزاده، مهیار رزاقی و  آرش سروری همراه بود. در نخستین همایش توسعه‌دهندگان آی‌اواس ایران، محمدسعید کیان‌زاده کارگاه آموزشی سوئیفت را برگزار کرد و سیدمحمد فتحی‌لو هم در کارگاهی دیگر در مورد اهمیت طراحی ظاهر برای اپ و بایدها و نبایدهای آن صحبت کرد. احمد هاشمی هم کارگاه توییک‌نویسی را با محوریت تکنیک‌های اولیه مهندسی معکوس در آی‌اواس و ساخت یک توییک ساده برگزار کرد. بازیسازی بدون یک خط کدنویسی هم عنوان کارگاهی بود که احسان میرآقازاده در آن در مورد طراحی یک بازی عالی نکاتی را مطرح کرد.
یکی دیگر از پنل‌های این همایش را ابراهیم طاهرنژاد با عنوان برنامه‌سازی به‌صورت Cross Platform و با محوریت برنامه‌نویسی برای موبایل با زبان‌های مختلف تدارک دیده بود. دیگر مربی که در نخستین همایش توسعه‌دهنگان آی‌او‌اس ایران کارگاه برگزار کرد، رضا آخوندی بود که آن را برای کسانی اجرا کرد که علاقه زیادی به تولید بازی با استفاده از کدنویسی دارند؛ کارگاهی با عنوان بازیسازی با سوئیفت.
در حاشیه این همایش علاوه بر شبکه‌سازی و تیم‌یابی شرکت‌کنندگان، مسابقه‌ای هم با عنوان ارائه‌های پنج دقیقه‌ای انجام شد که از برگزیدگان آن در انتهای همایش تقدیر شد. دبیران نخستین همایش توسعه‌دهنگان آی‌او‌اس ایران نوید میرزاآقازاده، رضا آقامحمدی و  احمد فاضلی بودند.