contentmarketing

چرا بازاریابی محتوا اهمیت دارد؟

بازاریابی محتوا روشی از بازاریابی است که به‌منظور جذب مشتریان، محتوایی ارزشمند، به طور پیاپی ایجاد و منتشر می‌کند، با این هدف که مشتریان جذب شده و باعث کسب درآمد شود.

 

یک محتوای ارزشمند، زمانی می‌تواند رنگ بازاریابی محتوا به خود بگیرد که مردم خواستار آن بوده و برای آنها جذابیت داشته باشد و به جای بی تفاوت بودن، قصد استفاده از آن را داشته باشند.

زمانی یک‌سری اطلاعات در قالب بازاریابی محتوایی جای می‌گیرد که برای مخاطب سودمند باشد. بنابراین در بازاریابی محتوا، هدف، ارائه ارزش تا حد ممکن به مخاطبان مورد نظر است.

روش‌های زیادی برای بازاریابی محتوا وجود دارد؛ به طوری که در این مطلب نمی‌توان به همه آنها اشاره کرد. اما آنچه ما در این مطلب برای شما ارائه دادیم مقدمه‌ای است برای آشنایی بیشتر شما با این مفهوم، با این هدف که طرز فکر و تلقی شما از محیط اطراف مانند یک بازاریاب محتوا شود، در این صورت هر روز با ایده‌های بی‌شماری روبه‌رو خواهید شد که می‌توانید در مسیر بازاریابی خود، از آنها بهره ببرید.

 


مقاله مرتبط: بازاریابی محتوا چیست؟


 

چرا بازاریابی محتوا اهمیت دارد؟

شاید به جای اینکه به‌دنبال فهم معنای بازاریابی محتوا باشیم، بهتر باشد بفهمیم چرا بازاریابی محتوا برای کسب و کار مفید است. اما قبل از آن دراینجا به چهار مرحله خرید اشاره می‌کنیم:

۱- آگاهی:

قبل از اینکه مشتری آگاهی داشته باشد، و به «نیاز» خود پی ببرد ، نمی‌داند برای رفع نیاز خود، چه راهکاری باید انجام شود.

۲- تحقیق:

پس از آگاهی نسبت به وجود راه‌حل‌های پیشنهادی، مشتری برای آشنایی به راه‌حل‌های موجود، تحقیق می‌کند.

۳- بررسی جوانب:

در این مرحله مشتری محصولات شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه می‌کند تا مطمئن شود کدام یک، محصولات خود را با قیمت و کیفیتی مناسب ارائه می‌دهند.

۴- خرید:

سرانجام مشتری با اطلاعات کافی و اطمینان خاطر، تصمیم خود را برای خرید می‌گیرد.

 

تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی محتوا چیست؟

در بازاریابی و تبلیغات سنتی، تمرکز روی مراحل ۳ و ۴ است. اما آنچه در بازاریابی محتوا اهمیت ویژه دارد مراحل ۱ و ۲ است. مراحلی که بازاریاب، آگاهی مشتریان را  نسبت به راه‌حل‌ها بالا می‌برد و اطلاعات لازم و مفیدی را که قبلا مشتری در نظر نگرفته بود در اختیار وی قرار می‌دهد.

اگر بازاریابی محتوا به درستی اجرا شود به سودآوری زیادی دست خواهید یافت. این در حالی است که نیازی به صرف هزینه یا زمان زیادی نیست.

علاوه‌ برآن بازاریابی محتوا، با حمایت و پشتیبانی که از کانال‌های دیجیتال بازاریابی به عمل می‌آورد، مزیتهای دیگری نیز دارد، زیرا می‌تواند آنچه را که در بازاریابی از طریق رسانه‌های اجتماعی ارائه می‌شود را دقیق تر و شفاف تر ارائه کند و راه رسیدن به صفحه اینترنتی از طریق موتور‌های جست‌وجوگر را آسان تر کند و همچنین صفحه اینترنتی شما را نیز جذاب‌تر و مفیدتر کند تا کاربران بیشتر سایت شما هدایت شوند.

 


حتما بخوانید: با ۳ میلیون تومان، کارخانه بسازید!