Two men pose with smartphones in front of a screen showing the Telegram logos in this picture illustration taken in Zenica, Bosnia and Herzegovina November 18, 2015. The mobile messaging service Telegram, created by the exiled founder of Russia's most popular social network site, has emerged as an important new promotional and recruitment platform for Islamic State. The service, set up two years ago, has caught on in many corners of the globe as an ultra-secure way to quickly upload and share videos, texts and voice messages. It counts 60 million active users around the world. Picture taken November 18.     REUTERS/Dado Ruvic - RTS7W3R

چگونه در تلگرام هک نشویم؟

تلگرام در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار بوده و تقریباً تمامی کاربران گوشی‌های هوشمند از آن استفاده می‌کنند.

برخی تصور می‌کنند که هکرها به راحتی و تنها با داشتن شماره و یا آی‌دی تلگرام شما می‌توانند آن را هک کنند درصورتی که این تصور اشتباه است. در این مطلب چند قدم مهم و امنیتی را جهت جلوگیری از هک شدن در تلگرام توضیح می دهیم.

 

قدم اول – تأیید هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید

این قدم مهم‌ترین قدم برای جلوگیری از هک شدن تلگرام یا هر اکانت دیگری است. حتماً می‌دانید وقتی بخواهید از دستگاه دیگری به اکانت تلگرام خود وارد شوید این سرویس یک کد چند رقمی را ابتدا از طریق تلگرام و سپس پیامک برای شما ارسال می‌کند. این کد که البته چند دقیقه بعد منقضی خواهد شد کلید ورود به اکانت شما خواهد بود و هر کاربری با در اختیار داشتن این کد متغیر می‌تواند به اکانت شما دسترسی داشته باشد. با وجود این‌که این روش برای بسیاری کاربران کافیست اما اگر اپلیکیشن یا فردی بتواند به پیامک‌های شما دسترسی داشته باشد امکان دسترسی به اکانت شما نیز وجود خواهد داشت. تأیید هویت دومرحله‌ای دقیقاً برای حل این مشکل ایجاد شده است.

فعال کردن تأیید هویت دومرحله‌ای تلگرام

ابتدا منوی کشویی سمت چپ را باز کنید و وارد تنظیمات (Settings) شوید.

از بخش Settings وارد Privacy and Security شده و Two-Step Verification را لمس کنید.

حالا Set Additional Password را انتخاب کرده و پسوردی را انتخاب کنید.

 

توجه: برای پسورد از شماره تلفن خود، سال تولد، نام خود یا بستگان و سایر عبارات قابل حدس استفاده نکنید. بهتر است پسوردتان ترکیبی از اعداد، حروف کوچک و بزرگ باشد.

در مرحله بعد یک راهنمایی برای به خاطر آوردن پسوردتان بنویسد و در نهایت یک ایمیل برای بازیابی پسورد در صورت فراموش کردن.

 

توجه کنید این ایمیل خود باید ایمن بوده و همین حالا هم به آن دسترسی داشته باشید. در مرحله بعد باید وارد ایمیل خود شده و روی لینک پیامی که تلگرام برای شما ارسال کرده کلیک کنید تا ایمیل تأیید شود.

هشدار: در صورتی که به ایمیل خود دسترسی نداشته باشید در آینده هیچ راهی برای ورود به اکانت در صورت فراموشی پسورد وجود نخواهد داشت.

تبریک می‌گوییم! شما با موفقیت تأیید هویت دومرحله‌ای را فعال کرده‌اید. حالا حتی هکرها در صورت دسترسی به پیام‌های تلگرام یا پیامک‌های شما باید برای ورود این پسورد را نیز بدانند.


قدم دوم – بخش نشست‌های فعال را مرتب چک کنید

بخش نشست‌های فعال یا Active Sessions نشان می‌دهد که چه دستگاه‌هایی با چه آدرس آی‌پی و در چه زمانی به تلگرام شما دسترسی دارند. در این بخش می‌توانید در صورت وجود فعالیت مشکوکی ارتباط آن را قطع کنید.

 

برای بررسی این بخش به Settings و Privacy and Security تلگرام مراجعه کرده و Active Sessions را انتخاب کنید. مورد اول دستگاه فعلی شما را نمایش داده و موارد دیگر نام اپلیکیشن، دستگاه و آدرس آی‌پی را به همراه زمان دسترسی برای سایر دستگاه‌ها نشان می‌دهد. اگر در این بخش فعالیت مشکوکی دیدید با لمس آن دسترسی را قطع کنید. همچنین اگر از تلگرام تنها روی همین دستگاه خود استفاده می‌کنید با فشردن Terminate All Other Sessions تمامی اتصالات دیگر را قطع کنید.


قدم سوم – دسترسی اپلیکیشن‌های مشکوک را به پیامک‌ها قطع کنید

حتماً راجع به دسترسی اپلیکیشن‌ها به بخش‌های مختلف سیستم شنیده‌اید. این ویژگی در اندروید ۶ بهبود زیادی پیدا کرده و حالا هر اپلیکیشن در صورت نیاز به دسترسی به بخش‌های مختلف مثل پیامک همان موقع از شما اجازه می‌گیرد. به هر حال توصیه می‌کنیم بررسی کنید چه اپلیکیشن‌هایی به پیامک‌های شما دسترسی دارند.

بررسی دسترسی اپلیکیشن‌ها در اندروید

با وجود این‌که رابط کاربری اندروید در گوشی‌های برندهای مختلف متفاوت است اما روال کلی به این شرح است. ابتدا وارد تنظیمات گوشی شده و سپس Applications یا Application Manager را پیدا کنید. اپلیکیشن‌های مشکوک را پیدا کرده و آن‌ها را لمس کنید تا در بخش Permissions بتوانید دسترسی‌های آن‌ها را مشاهده کنید.

 

در اندروید ۶ یا بالاتر می‌توانید دسترسی اپلیکیشن‌ها را به هر بخش خاصی از سیستم محدود یا فعال کنید. اگر از سایر نسخه‌ها استفاده می‌کنید در صورت وجود دسترسی مشکوک به پیامک‌ها بهتر است آن اپلیکیشن را به کلی حذف کنید.

بررسی دسترسی اپلیکیشن‌ها در آیفون و آی‌پد (iOS)

وارد Settings شوید و در پایین صفحه وارد اپلیکیشن مورد نظر شوید. در بخش Allow ??? to Access می‌توانید دسترسی اپلیککیشن به هر بخش خاص مثل پیامک‌ها یا … را قطع کنید.

 


توصیه: از گفتگوهای مخفی (Secret Chats) استفاده کنید

وقتی قصد ارسال پیام جدیدی را دارید در بالای لیست مخاطبان خود می‌توانید گزینه New Secret Chat را پیدا کنید. در گفتگوهای مخفی پس از گذشت زمان مشخصی (چند ساعت یا روز) گفتگوها به‌صورت خودکار حذف شده و اثری از آن‌ها روی گوشی مخاطبین یا سرورهای تلگرام باقی نخواهد ماند. همچنین درصورتی‌که فردی از صفحه اسکرین‌شات بگیرد فرد مقابل نیز مطلع خواهد شد.

 

نکته: همان‌طور که گفتیم اگر کسی به اکانت تلگرام شما از دستگاه دیگری وارد شد پیامی مبنی بر اتصال یک دستگاه دیگر از طریق تلگرام برای شما ارسال خواهد شد. به این ترتیب اگر با چنین پیامی مواجه شدید حتماً بخش Active Sessions را بررسی کنید.