کسب و کار اینترنتی

چگونه کسب و کار اینترنتی میلیونی داشته باشیم؟ بخش۵-۱

فصل اول

ساخت سایت حرفه ای بدون دانش برنامه نویسی

بخش ۵-۱

دامین (دامنه)

 

دامنه در حقیقت نام وب سایت شما می باشد که از دو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای بین الملی رایج عبارتند از .com ، .net و .org که دارای مصارف عمومی می باشند و هر یک به ترتیب معرف سایتهای تجاری (Commercial) ، شبکه (Network) و سازمانی یا غیر انتفاعی (Organization) می باشند. در ثبت این دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نامها با اولویت درخواست ثبت می شوند و برای مدت یک تا ده سال (قابل تمدید) با توجه به حق الثبت پرداختی معتبر می باشند. دامنه های .info ، .biz و .name نیز در زمره  دامنه های قابل ثبت برای عموم ولی با کاربری خاص می باشند. پسوند .info برای سایتهای اطلاعاتی (Information) ، پسوند .biz برای سایتهای تجاری (Business) و پسوند .name هم فقط برای سایتهای شخصی مناسب می باشد استفاده از این سه پسوند  در خارج از این چارچوب تعریف شده ممنوع و منجر به حذف دامنه و سلب حقوق مربوطه از مالک آنها خواهد شد. همچنین کلیه دامنه های بین المللی فوق و بسیاری از دامنه های محلی تابع قوانین حمایت کننده از علائم تجاری می باشند.

دامنه ها هر چند زیر نظر یک موسسه (ICANN) صادر می شوند اما پسوندهای گوناگون ممکن است ثباتهای (Registrar) گوناگون داشته باشند که به عنوان نماینده عمل می نمایند. هریک از این ثباتها می توانند در قبال دریافت مبالغی ناچیز امنیت یا خدمات بیشتری را ارائه نمایند. دقت فرمایید که ثبت دامنه ارتباط مستقیم با خدمات میزبانی نداشته و هریک از این خدمات را می توان از طریق تامین کنندگان مختلف تهیه نمود
همانطور که برای تهیه یک محل سکونت یا تجارت اولین سوال آدرس منطقه مورد نظر است، برای وب سایت نیز این امر اولین مرحله برای شروع می باشد و همانطور که در دنیای واقعی نیز آدرس شما بیانگر بسیاری از نکات برای مخاطبین قبل از رویارویی با شما می باشد. دردنیای مجازی نیز این امر صادق است. آدرس شما مثلا در یک محل گرانقیمت یا یک ساختمان معروف گویای سطح بالای فعالیت شماست ، آدرس دفتر کار شما در یک محل مسکونی ممکن است مشکلاتی را برای شما بوجود آورد یا مراجعین شما را دچار سردر گمی نماید ، فعالیتهای تجاری در مناطق مسکونی ممکن است با محدودیتهایی روبرو گردد. با کمی تفاوت می توان مشخصه های مشابهی را نیز برای آدرس مجازی تعریف نمود. هر سایت می تواند از طریق تعداد نامحدودی آدرس ثبت شده قابل دسترسی باشد. به همین دلیل ابتدا به اجزا و خصوصیات آدرس یک سایت اشاره می نماییم.
پسوند:

انتخاب پسوند برای یک آدرس اجباری است ، پسوند را می توان از میان گزینه های موجود و با توجه به نوع یا محل فعالیت انتخاب نمود. پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی می باشند که توسط کمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها یعنی ICANN تایید شده باشند. این پسوندها از نظر فنی Top Level Domain یا به اختصار TLD اطلاق می گردند که می توان آنها را در سه دسته کلی به ترتیب زیر تقسیم بندی نمود:
– پسوندهای عمومی (gTLD):

این پسوند ها که عبارتند از.com , .net , .org برای ثبت و استفاده عموم و هر نوع کاربری مجاز (قانونی) قابل استفاده می باشند. ثبت این دامنه ها از طریق شرکتهایی با عنوان Registrar که توسط ICANN معتبر اعلام شده اند یا نمایندگیهای مجاز آنها امکان پذیر می باشد. هر چند دامنه های فوق هر یک از اختصارهایی برای منظور خاص اقتباس گردیده اند ( .org ارگانها و مراکز غیر انتفاعی ، .net شبکه و خدمات اینترنتی ، .com بنگاهها و مراکز اقتصادی ) ولی در عمل محدودیتی برای استفاده از این پسوندها وجود ندارد. در این میان پسوند .com بیشترین متقاضی را در بر داشته و که در حال حاضر بیش از چهل میلیون دامنه بر روی این سه پسوند ثبت می باشند و در حدود ۹۰ درصد از پسوند .com استفاده شده است.
– پسوندهای اختصاصی (ویژه):

پسوندهایی که افراد و سازمانهایی با مشخصات و فعالیتهای خاص بر روی آنها می توانند اقدام به ثبت دامنه نمایند یا فعالیت بر روی این پسوند ها می بایست از قوانین خاصی تابعیت بنماید. مانند .biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , aero, .arpa , .coop, .museum که در هنگام ثبت یا در مدت استفاده ارائه مدارک و رعایت قوانینی خاص اجباری خواهد بود.
– پسوندهای ملی (کشوری):

علاوه بر پسوندها عمومی و خاص ، کشورهای مختلف نیز می توانند اقدام به درخواست پسوند با کد اختصاری کشور خود (دو حرفی) را بنمایند. اداره این پسوندها ، قوانین و نحوه تخصیص آنها در اختیار دولتها یا مراکز معرفی شده توسط مراجع رسمی هر کشور خواهد بود. کشورها مختلف می توانند ثبت این دامنه ها را برای سایر ملیتها آزاد یا محدود نموده و یا بطور کلی هرگونه رویه خاصی را در این خصوص اتخاذ نمایند. پسوندهای دو حرفی بعضی از ملیتها با بعضی از کلمات اختصاری تشابه داشته که این کشورها از این فرصت استفاده نموده و به فروش عمومی پسوندها خود اقدام می نمایند. پسوندهایی نظیر .ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it  و غیره … از این قبیل می باشند. بسیاری از کشورها پسوند خود را به سطوح دیگری نیز تقسیم می نمایند. مثلا .ir که پسوند کشور ایران است به .org , .net , .co , .id , edu تقسیم گردیده که بعضی از این پسوندها مخصوص فعالیتهای خاص در نظر گرفته شده اند.
 نام دامنه:

پس از انتخاب پسوند نام دامنه مهمترین قسمت تشکیل دهنده آدرس یک سایت می باشد. این نام از ترکیب ۳ الی ۶۴ حرف ، عدد یا خط تیره (بدون فاصله) تشکیل می گردد. اگر در ثبت عبارت خاصی به عنوان نام دامنه خود اصرار دارید که این عبارت قبلا ثبت شده باشد گریزی غیر از تغییر پسوند مورد نظر خود نخواهید داشت.
چنانچه آدرس سایت شما حاوی علامت تجاری شما باشد، می توانید جهت اطمینان از دسترسی آسانتر و حفاظت از نام تجاری خود کلیه مشتقات و ترکیبهای آنرا بر روی پسوندهای مختلف ثبت نمایید.

 
زیر دامنه (پیشوند):

انتخاب پیشوند کاملا اختیاری می باشد ، اما بعضی از پیشوندها بطور پیش فرض برای دسترسی به قسمتها و خدمات خاصی از سایت شما اختصاص داده می شوند. مثلا www. برای دسترسی به صفحات سایت ftp. برای دریافت و ارسال فایل mail. برای دریافت و ارسال نامه های الکترونیکی و غیره … البته دارنده یک دامنه بر روی یک پسوند مجاز به تعریف زیر دامنه ها به تعداد نامحدود می باشد. برای این منظور می بایست با سرویس دهنده سایت خود مشورت نمایید.

 

چگونه نام دامنه مناسب برای وب‎سایت انتخاب کنیم؟

بدون شک انتخاب دامنه مناسب، مهمترین و پیچیده ترین گام در هنگام راه اندازی یا طراحی وب سایت است. پس از انتخاب نام دامنه و آغاز رسمی فعالیت وب سایت، در اغلب اوقات به دلیل آشنایی کاربران ثابت با آدرس سایت، هزینه های سنگین تبلیغات و برندینگ دامنه و اعتبار سایت نزد موتورهای جستجوگر، تغییر آدرس سایت امری محال و غیرقابل انجام است و از سمتی دامنه ای که مناسب نیست، هزینه های فرصت بسیاری را بر شما اعمال می نماید. پس اگر امروز در مرحله تحقیق برای انتخاب نام دامنه وب سایت آینده خود هستید، یقین بدانید که در تمام طول فعالیت رسمی وب سایت خود، با مسئله ای تا این حد مهم و حیاتی روبرو نخواهید شد. در بسیاری از موارد افراد در آغاز راه از انتخاب خود مطمئن هستند اما با گذشت زمان مشکلات دامنه ای که انتخاب نموده اند یکی پس از دیگری نمایان می شود و به این نتیجه می رسند که در انتخاب نام دامنه وب سایت خود اشتباه کرده اند و می توانستند با کمی تحقیق، هزینه یا مشاوره بیشتر، گزینه ای بهتر را انتخاب نمایند.

آدرس دامنه وب سایت اولین پارامتری است که افراد در بسیاری از مواقع از طریق آن با وب سایت شما آشنا می شوند. در هنگام مشاهده لینک سایت شما در نتایج جستجو، مشاهده لینک تبلیغات شما در سایر وب سایت ها، آدرس درج شده بر روی بروشور یا کارت ویزیت شما، آدرس موجود در تبلیغات پیامکی و ایمیلی، آدرس موجود بر روی فاکتورها، سربرگ نامه‎ها و پاکت نامه ها و … در تمام حالات، همواره آدرس وب سایت شما اولین پارامتری است که مخاطب با آن مواجه است. به هر میزان که وب سایت شما بزرگتر و حرفه شما وابسته تر به فضای مجازی باشد، حرفه ای بودن آدرس دامنه وب سایت از اهمیت بالاتری برخوردار است. در این نگاره سعی شده تا نکات آموزنده و اشتباهات رایج در این امر مهم و حیاتی را یادآور شویم تا بتوانید به بهترین انتخاب ممکن دست یابید.

 

 ‎ معیارهای انتخاب دامنه مناسب

چگونه یک نام مناسب برای سایت خود انتخاب کنیم؟ «دیگر هیچ نام خوبی برای سایت موجود نیست». این جمله را بارها از زبان دیگران شنیده‌ایم و بیشتر به این معناست که تمام نام‌های مناسب قبلا اشغال شده‌اند. البته منظور از نام‌های مناسب، نام‌های کوتاه، شیک، گویا و البته با پسوند دات کام است. اما اگر کمی خلاق باشیم، همواره می‌توانیم نامی را که مناسب سایت‌مان باشد انتخاب نماییم.

۱- دامنه باید تا جای ممکن کوتاه و به خاطر سپردن آن آسان باشد

بی شک به خاطر سپردن دامنه کوتاه ساده تر از دامنه طولانی است. اگر کاربران راضی وب سایت شما بتوانند آدرس سایت شما را به آسانی به خاطر بسپارند، بارها و بارها بی واسطه به سایت شما خواهند آمد. هدف از راه اندازی هر وب سایتی جذب و نگهداشت کاربران آنلاین است. حتی وبلاگ ها و وب سایت های شخصی نیز برای مخاطبان خود راه اندازی شده اند و نیازمند بازدیدکنندگان آنلاین و کاربران ثابت هستند. برای وب سایت های تجاری تبدیل بازدیدکنندگان اتفاقی به کاربران ثابت، بسیار مهم‎تر و حیاتی تر است زیرا جذب مجدد مشتری سابق بسیار آسان تر و کم هزینه تر از حالتیست که شما بخواهید شخص جدیدی را به وب سایت خود بیاورید و اعتماد او را جلب نموده و وی را متقاعد به سفارش کالا یا خدمات خود نمایید. چنانچه شما صاحب یک کسب و کار آنلاین هستید، به یاد ماندنی بودن آدرس دامنه وب سایت یکی از مهمترین پارامترهای تضمین کننده موفقیت یا عدم موفقیت وب سایت شما خواهد بود.

‎نکته پهنان دامنه های کوتاه علاوه بر سادگی در به خاطر سپردن، تایپ آسان آن است که احتمال خطای کاربر در هنگام تایپ و ورود به وب سایت دیگر یا ورود به صفحه ای که اصلاً وجود خارجی ندارد را کاهش می دهد. بسیاری از کاربران فضای مجازی با تایپ حروف انگلیسی مشکل داشته و نوشتن یک آدرس طولانی در نوار آدرس مرورگرشان برایشان یک کابوس بزرگ است. چنین افرادی همواره آدرس های کوتاه تر و سر راست تر را ترجیح می دهند. گاهاً همین ویژگی تایپ آسان نام دامنه وب سایت باعث محبوبیت نام دامنه هایی نظیر kilik (به دلیل تایپ ساده از روی کی‌برد حتی با وجود اشتباه تایپی) شده است.

‎مزیت دامنه های کوتاه تنها به یاد ماندنی بودن آن نیست بلکه کوتاه بودن آدرس دامنه سایت در رتبه گرفتن لینک‎های شما در نتایج جستجوگرها نیز تأثیر گذار است. چنانچه ویژگی بازنویسی لینک (mod_rewrite) بر روی سرور سایت شما فعال باشد و اسکریپت سایت شما از ویژگی بازنویسی لینک (URL rewriting) پشتیبانی کند، شما می توانید برای لینک های صفحات سایت خود متن لینک (Permalink) اختصاصی و پارسی بنویسید. به هر میزان که آدرس وب سایت شما کوتاه‎تر باشد، کلیدواژه هایی که در متن لینک قرار می دهید کارآمدی بیشتری خواهند داشت زیرا گوگل تنها ۶۰ کاراکتر اول از آدرس صفحات اینترنتی را در نتایج جستجو به کاربران خود نمایش می دهد. هر اندازه که آدرس وب سایت شما طولانی تر باشد، امکان کمتری برای درج کلمه کلیدی در متن لینک صفحات برای شما باقی می ماند. برای درک راحت تر این موضوع توجه شما را به مثال زیر جلب می نماییم.

‎شرکتی قصد فروش محصول جدید خود به نام “اسپری تمیزکننده کامپیوتر و لپ تاپ ناهید” را در وب سایت خود دارد که این عبارت متشکل از ۴۰ کاراکتر است. اگر آدرس وب سایت این شرکت www.nahidspraycompany.com باشد، تنها آدرس وب سایت شرکت با احتساب www و /com. ، به میزان ۲۶ کاراکتر از ۶۰ کاراکتری که در نتایج جستجو به کاربران گوگل نمایش داده می شود را به خود اختصاص داده و ۳۴ کاراکتر باقی مانده است تا متن لینک ۴۰ کاراکتری را در آن قرار دهیم! به دلیل نبود فضای کافی، گوگل تنها ۶۰ کاراکتر اول را به کاربران خود نمایش داده و باقی متن لینک را به صورت سه نقطه (…) در می‌آورد! در حالت دوم اگر نام آدرس وب سایت شرکت www.nahid.com باشد، با احتساب www و /com. ، تنها ۱۵ کاراکتر از فضای محدود ۶۰ کاراکتری اشغال شده و به راحتی می‎توان عبارت ۴۰ کاراکتری “اسپری تمیزکننده کامپیوتر و لپ تاپ ناهید” را در نتایج جستجو به کاربر نشان داد و از آنجایی که قرارگیری کلمات کلیدی در متن لینک در ترتیب قرارگیری نتایج جستجو به شدت تأثیر گذار است، فضای بیشتر برای قرار دادن کلمات کلیدی بیشتر، یکی از امتیازات غیر قابل چشم پوشی دامنه های کوتاه است.

یک دامنه خوب کوتاه است
البته هر روز بیش از قبل، شانس یافتن یک دامنه با تعداد حروف کم، سخت و سخت‌تر می‌شود اما اگر بخواهیم همین الأن می‌توانم دامنه‌های کوتاهی را ثبت کنیم. شما برای ثبت چنین دامنه‌هایی دلایل بسیاری می‌توانید پیدا کنید. با این نام شما می‌توانید اعتبار مناسبی بری سایت خود کسب کنید ضمن این که املای آن به نوعیست که امکان نگارش نادرست را به حداقل می‌رساند. نام‌های طولانی بیشتر اوقات مناسب نیستند. اگر شما بخواهید نام شرکت خود را تمامأ در دامنه خود وارد نمایید به این مشکل بر خواهید خورد. مخصوصا این که مدتیست اجازه ثبت شرکت‌ها را در ایران برای کمتر از سه کلمه نمی‌دهند و بازدیدکنندگانتان در این صورت دچار مشکلات نگارشی خواهند شد. ضمن این که برگردان کلمات فارسی به املی پینگلیش همواره منحصر به فرد نیست. فرض کنید نام شرکت شما وب‌افزار بی‌کران باشد. در این صورت دامنه شما به اینصورت خواهد بود: webafzarebikaran. علاوه بر این که اغلب افراد با درج یا عدم درج حروف صدادار مانند اِ به پینگلیش مشکل دارند، باز هم ممکن است که در تلفظ صحیح کلمه بیکران دچار مشکل شده و آن را بی‌کاران بخوانند. شما می‌توانید با بازی روی کلمات به ترکیب‌های مناسبی برسید. یکی از دوستان که با نام بی‌بی‌گل در مطبوعات مطالب طنز می‌نویسد، بری ثبت دامنه خود به صورت Bibigoal.Com به ما مراجعه کرد. با این که نام مورد نظر ایشان ثبت نشده بود، با کمی دقت متوجه شدیم که می‌توان این نام را کوتاه‌تر کرد بدون آنکه آسیبی به تلفظ، مفهوم و یا ساختار ترکیبی آن بزند. نام پیشنهادی ما با حذف دو i همراه بود و نهایتاًً نام مورد نظر به‌صورت Bbgoal.Com ثبت گردید.

۲- یک دامنه خوب بخاطر‌ماندنی است

شما نام‌های عمومی را همواره به راحتی حفظ می‌کنید. دامنه‌هایی همچون Art.Com و Fun.Com در حافظه بسیار ماندگارند. در عین حال دامنه‌های دیگری هم وجود دارند که با وجود عمومی نبودن به راحتی حفظ شده‌اند. نامهایی مانند Google.Com و Yahoo.Com هم از این جمله‌اند که برخی تغییر شکل یافته و یا مخفف یک جمله و یا مفهوم هستند. گاهی دلایل بخاطر سپاری خیلی ساده‌تر از این حرف‌هاست. خوش‌آوایی یک کلمه و آهنگ مناسب هجاهای آن، معمولاً تاثیر بسزایی در بخاطر سپاری آن دارد. پس در مخفف‌سازی (ترفندستان) باید توجه کنیم که مجموعه بدست آمده، خوش آهنگ باشد. یک مثال مناسب در اینباره irna.Com و یک مورد نامناسب Iritn.Com است. نکته قابل توجه دیگر نام‌های دو یا چند کلمه‌ی است. که بخاطر سپاری ترتیب آنها را دشوار می‌سازد. برای مثال بسیاری از افراد بجای ورود به سایت RayanSaba.com، وارد سایت SabaRayan.com می‌شوند.

 

۳- دامنه معنی دار بهتر است

گاهی افراد در ترکیب کلمات و خلق دامنه های کوتاه حاوی کلمه کلیدی اصلی سایت دچار اشتباه شده و دامنه ای انتخاب می نمایند که اساساً بی معنی است یا معنای اشتباهی دارد. دامنه gamebuyeshop حاوی بهترین کلمات برای یک فروشگاه اینترنتی بازی است اما اساساً بی معنی است و از زمانی که کاربر صفحه سایت را می بندد، بیش از ۱۰ ثانیه در حافظه وی باقی نمی ماند! همچنین دامنه igame کوتاه است و حاوی کلمه کلیدی بازی است اما ساختار اشتباهی داشته و شما را در ذهن مخاطب فردی کم سواد و وب سایت شما را وب سایتی زرد و کم اهمیت تلقی خواهد نمود. سعی کنید در ساخت نام دامنه با استفاده از کلمات با معنی، ترکیبات معنی دار و تا جای ممکن کوتاه بسازید. فراموش نکنید یک دومین خوب بخاطر‌ماندنی است. یکی از مشکلات رایج دومین های ترکیبی، جابجایی ترتیب واژگان نام دامنه است. به عنوان مثال ممکن است نام دامنه سایت شما gamepersian باشد اما کاربران به اشتباه آن را persiangame به خاطر سپرده و در مراجعات بعدی وارد سایت دیگری شوند. اگر دومین انتخابی شما دچار چنین مشکلاتی است، سعی کنید تمام دامنه های نزدیک به دامنه اصلی را ثبت یا خریداری نموده و بر روی دامنه اصلی ریدایرکت کنید.

۴- یک دامنه خوب خوش آهنگ است

در ساخت ترکیبات معنی دار به خوش آهنگ بودن نام دامنه دقت نمایید. تلفظ راحت هجاهای نام دامنه و خوش آهنگی آن در به خاطر سپردن ساده آن نام کمک می نماید. به عنوان مثال دامنه ایرنا (irna) در واقع تلفظ اشتباهی از آی آر ان ای (ir news agency) است که به دلیل سادگی در تلفظ، بر روی تلفظ اشتباه “ایرنا” برندسازی شده است. البته منظور ما این نیست که اگر ترکیب شما خوش آهنگ نبود تلفظ آن را تغییر داده و صورت مسئله را پاک کنید! بلکه مثال ایرنا آورده شد تا گفته شود که خوش‌آوایی یک کلمه و آهنگ مناسب هجاهای آن، معمولاً تاثیر بسزایی در بخاطرسپاری آن نام دارد.

 

۵- یک دامنه خوب نباید با دیگر دامنه‌ها اشتباه شود

برخی از افراد نام‌هایی را بری خود انتخاب می‌کنند که قبلا توسط فرد معتبر، نهاد یا شرکت معروفی اشغال شده است. سپس با ایجاد تغییراتی در آن مانند پسوند Net (یا پسوندهای دیگر) یا تغییراتی در املای قبلی، آن نام را ثبت می‌کنند. بیشتر ما ثبت سایت Gooyaa.Com را به یاد می‌آوریم که نامی بود با تغییر بر روی املای سایت پربیننده Gooya.Com. در کشورهای دیگر قانونی با عنوان مالکیت معنوی وجود دارد که در صورت اثبات استفاده سوء در چنین مواردی، امتیاز نام ثبت شده از فرد متخلف سلب می‌شود.

۶- یک دامنه خوب اشتباه نگارش نمی شود

استفاده از کلمات انگلیسی یا فرانسوی که املای پیچیده و تلفظ سختی دارند (مانند کلمه ژوژمان به انگلیسی judgment و به فرانسوی jugement یا کتابخانه الکترونیک به انگلیسی electroniclibrary) باعث خواهد شد که حتی خود شما هم بارها در هنگام تایپ آدرس وب سایت خود دچار مشکل شوید! احتمال اشتباه تایپی در هنگام تایپ نام دامنه، باب سوء استفاده از برند شما را برای افراد سودجو باز خواهد گذاشت. به عنوان مثال payline.ir وب سایت معتبری در زمینه ارائه درگاه واسطه بانکی است و شخصی سودجویی با ثبت دامنه peyline.ir درحال سوء استفاده از شهرت این برند و اعتبار این سیستم برای فروش محصولات فروشگاهی است! احتمال وجود اشتباه تایپی در آدرس سایت، سمی مهلک برای کسب و کارهای آینده دار و برندهای معتبر است. یک دومین خوب شامل اشتباه تایپی نیست. استفاده از Q برای ایجاد صدای “ق” یا استفاده از حرف C برای ایجاد صدای “س” در نام دامنه، ایجاد صدای “او” کشیده را با قرار دادن دو حرف O یا استفاده از حرف U و همچنین ایجاد صدای “ی” با استفاده از حروف i یا Y نمونه اشتباهاتی است که باعث ایجاد مشکلات غیرقابل جبران در نام دامنه شما خواهد شد.

‎وب سایت گویا آی تی به آدرس gooyait.com را میتوان به صورت های goyait و goiait و gooiait و guyait و guiait و gooiait نیز تایپ کرد! در مثال دیگر به آسانی با حذف یک کاراکتر “ال” از دومین bestsell، می توان ترکیب اشتباهی ایجاد کرد و از بازدیدکنندگانی که قصد ورود به آدرس اصلی فروشگاه را دارند اما سل را به صورت اشتباه sel تایپ می نمایند سوء استفاده کرد. احتمال اشتباه تایپی در دومین های طولانی بیشتر است. یک آدرس خوب آدرسی است که افراد وقتی آن را می شنوند (به عنوان مثال در تبلیغات رادیویی)، بتوانند به درستی در مرورگر خود آدرس سایت را تایپ نموده و به آن وارد شوند. انتخاب آدرسی با احتمال اشتباه تایپی برای وب سایت های آینده دار تنها به شرطی عاقلانه است که تمام آدرس های با نگارش اشتباه را ثبت یا خریداری نموده و روی آدرس اصلی وب سایت خود ریدایرکت نمایید تا در صورتی که کاربری آدرس سایت شما را اشتباه تایپ کرد، به صورت اتوماتیک به آدرس اصلی وب سایت شما منتقل شود.
نام مورد نظر برای یک دامنه باید به گونه‌ی باشد که افراد بازدید کننده برای نگارش آن دچار مشکل نشوند. این مشکل معمولاً در نام‌هی طولانی و یا ترکیبی بیشتر اتفاق می‌افتد. این مساله را باید جدی بگیرید چون همین مساله به ظاهر ساده ممکن است بسیاری از مشتریان و بازدیدکنندگانتان را در بلند مدت فراری دهد. املای متفاوت در زبان‌های مختلف نیز می‌تواند باعث چنین مشکلی شود. بری مثال حفظ دامنه هفته‌نامه الکترونیکی کاپوچینو (Cappuccinomag.com) بخاطر املای سخت آن همیشه مشکل‌ساز بوده است.

۷- نام دامنه باید مرتبط با فعالیت شما باشد

هنگامی که شخصی نام دامنه وب سایت شما را می شنود، باید بتواند به آسانی موضوع اصلی سایت شما را حدس زند؛ در غیر این صورت دامنه مرتبطی برای وب سایت خود انتخاب ننموده اید. انتخاب دامنه ای نظیر vilia.ir برای یک فروشگاه اینترنتی انتخابی اشتباه است. یک دامنه خوب باید مخاطبین شما را درست هدف گرفته و بیانگر نوع فعالیت و موضوع اصلی وب سایت شما باشد. انتخاب دامنه mashadleatherstore.com برای یک فروشگاه اینترنتی محصولات چرمی انتخاب نادرستی است چرا که هم طولانی است و هم حاوی کلماتی با احتمال وقوع اشتباه تایپی بسیار زیاد است. اما دامنه هایی نظیر kohancharm یا mehrbag یا charmeaftab در عین حال که مرتبط با موضوع اصلی فعالیت وب سایت هستند، احتمال وجود اشتباه تایپی در هنگام تایپ آدرس سایت پایین است و به آسانی می توان برای چنین دامنه هایی برندسازی کرد.

‎سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که مرتبط با حیطه کاری شماست؛ بدین صورت حتی اگر شخصی با تجارت شما آشنا نبوده و تا به حال وب سایت شما را ندیده باشد، فقط با شنیدن نام آدرس وب سایت شما از حوزه کاریتان مطلع می گردد. اگر قصد راه اندازی یک وب سایت شخصی دارید می توانید از نام خود استفاده نمایید اما اگر قصد راه اندازی یک وب سایت برای شرکت خود دارید، استفاده از تمام نام شرکت در آدرس دامنه اشتباهی ناشیانه است. اگر شما بخواهید از نام شرکت خود بصورت کامل در دامنه سایت استفاده نمایید (به خصوص آنکه نام شرکت های ایرانی متشکل از ۳ یا ۴ کلمه است)، با تمام مشکلاتی که در مقاله اول در شماره های ۱ تا ۵ لیست کرده ایم مواجه خواهید شد. در چنین شرایطی پیشنهاد می کنیم برای شرکت خود یک برند تجاری یکتا مرتبط با محصول یا خدمات خود ثبت نموده و از آن در آدرس وب سایت خود استفاده نمایید. برند “شاتل” به عنوان نام تجاری شرکت “آریا رسانه تدبیر” به آدرس shatel.ir یک نمونه حرفه ای در این ارتباط است.

یک دامنه خوب باید مخاطبین شما را درست هدف بگیرد
امروزه بیشتر دامنه‌های Com. و Net. یا Org. اشغال شده‌اند و به همین دلیل پسوند‌های جدیدی پدیدار شده است. پسوند‌های cc. یا ws. همچنین tv. و to. پسوندهایی هستند که به تازگی بیش‌تر مشاهده می‌شوند. امتیاز این پسوندها تا پیش از این متعلق به کشورهایی خاص بوده که از آنها با شرایطی خریداری شده است. بسیاری از افراد چنین پسوندهایی را بری نام مورد نظر خود انتخاب می کنند. بسیاری دیگر هم از پسوندهای اختصاصی کشور متبوع خویش استفاده می‌نمایند. با این فرض اگر شما می‌خواهید یک سایت با مضمون سرگرمی و مخاطبان ایرانی ایجاد نمایید، بهترین انتخاب برای شما می‌تواند نام Fun.IR باشد.

۸- از اعداد در نام دامنه استفاده نکنید

با رشد تمایل اشخاص حقیقی و حقوقی به راه اندازی وب سایت و وقوع پیده ای به نام احتکار دامنه، تقریباً تمام دامنه های موجود در تمام زمینه ها یا برای استفاده و یا برای احتکار و فروش به مبلغی چند ده تا چند صد برابر قیمت ثبت، قبلاً به ثبت رسیده اند و در حال حاضر پیدا و ثبت نمودن یک دامنه زیبا و جذاب آزاد تقریباً به امری محال تبدیل شده است. در چنین شرایطی برخی اشخاص با اضافه نمودن اعداد به ترکیب کلمات، نام های جدیدی آزاد برای ثبت ایجاد نموده و وب سایت خود را با چنین دامنه های غیر حرفه ای ایجاد می نمایند.

‎در این بین اعدادی مانند ۹۸ (به دلیل وجود این عدد در پیش شماره تلفن کشور ایران)، ۲۱ (پیش شماره تهران) و ۷۲۴ (به معنی ۷ روز هفته ۲۴ ساعته) و اعدادی از این قبیل از محبوبیت بیشتری برخوردارند. این روش یکی از متداول ترین اشتباهات رایج و یکی از بدترین شیوه های انتخاب دامنه برای وب سایت های آینده دار است. وجود عدد در نام دامنه علاوه بر آنکه به خاطر سپردن آدرس وب سایت را دشوار نموده و از دیدگاه اصول سئو دامنه های حاوی عدد دامنه های حرفه ای به حساب نمی آیند، مشکل بزرگترشان باز گذاشتن دست سوء استفاده گرها از برند وب سایت شماست. احتمالاً با وب سایت soft98.irآشنا هستید، با اضافه نمودن یک یا چند عدد به این دامنه می توان بی نهایت دامنه مشابه soft97.ir, soft99.ir, soft098.ir و… ایجاد و از اعتبار این سایت برای برندسازی و کسب بازدیدکننده برای خود سوء استفاده نمود. مثال دیگر تبدیل دامنه ای نظیر tala724.ir به دامنه های tala7.ir, tala24.ir, tala725.ir و … است.

اشتباه رایج دیگر هنگامی است که دامنه مد نظر کاربر قبلاً به ثبت رسیده و با جایگزینی اعداد بجای حروف اقدام به ایجاد دامنه جدیدی می نماید. به عنوان مثال تبدیل ForYou به ۴You یا استفاده از عدد صفر “۰” بجای حرف او “o” انگلیسی ، استفاده از عدد “۳” بجای صدای “س” حروف “S” و “C” و مواردی دیگر از این قبیل. چنین دامنه هایی مملو از اشتباه تایپی بوده، به خاطر سپاری آدرس دامنه برای بازدیدکنندگان اتفاقی تقریباً محال است. چنین دامنه ای به هیچ عنوان منطبق بر اصول سئو نیست و برندسازی برای آنان بسیار دشوارتر و پرهزینه تر است.

۹- از خط فاصله (-) در نام دامنه استفاده نکنید

مشابه مورد قبل به دلیل آنکه برخی اشخاص در هنگام انتخاب نام دامنه قادر به یافتن نام آزاد مناسب نخواهند بود، عمداً یا سهواً از کاراکتر دش (-) در نام دامنه برای ایجاد نامی آزاد برای ثبت استفاده می نمایند. استفاده از دش به اندازه‎ی استفاده از اعداد نهی نمی شود اما بهتر است در نام دامنه خود از آن استفاده نکنید. از دلایل پشتیبانی این موضوع می‎توان به دشواری در بیان آدرس سایت به ویژه در تبلیغات صوتی، افزایش احتمال اشتباه تایپی توسط کاربر و دشواری در به خاطر سپردن آدرس سایت اشاره کرد. برای نمونه ممکن است کاربری آدرس music-baran را به اشتباه musicbaran تایپ نموده و وارد وب سایت دیگری شود. همچنین وجود کاراکتر دش در نام دامنه، زمینه سوء استفاده را برای افراد فرصت طلب باز خواهد نمود. به عنوان مثال آدرس اینترنتی بانک مسکن به صورت bank-maskan.ir است که شخصی آدرس maskan-bank.ir را به قیمت ۳۵۰۰ تومان ثبت نموده و احتمالاً قیمتی چند ده میلیونی برای فروش آن به بانک مسکن قرار داده است!

۱۰- از دامنه قدیمی با انقضای طولانی مدت استفاده کنید

طول عمر دامنه و مدت زمان باقی مانده تا انقضای دامنه برای موتورهای جستجوگر به ویژه گوگل از اهمیت بسزایی برخوردار است. عمر دامنه فاکتوری است که در میدان رقابت ترتیب قرارگیری نتایج گوگل به عنوان یک امتیاز اضافی به یاری سایت آمده و باعث کسب جایگاه بهتر برای وب سایت شما می گردد. گوگل به دامنه های با عمر کمتر از ۶ ماه کمترین بها را داده، وب سایت های با دامنه های ۶ ماه تا ۲ سال را در شرف راه اندازی می داند و به هر میزان که عمر دامنه از ۲ سال بیشتر باشد، ارزش بیشتری برای سایت قائل خواهد شد. پس اگر دامنه ای دارید که چندین سال پیس آن را ثبت نموده اید، به خوبی قدر آن را بدانید و یا بجای ثبت یک دامنه تازه به دنبال خرید یک دامنه قدیمی از صاحب آن باشید. زمان انتقضای طولانی تر دامنه نیز چنین است. به هر میزانه که فاصله زمانی بیشتری به زمان انقضای دامنه شما مانده باشد، گوگل اعتماد بیشتری به وب سایت شما خواهد نمود. پس اگر توان مالی دارید، دامنه های ملی را ۵ ساله و دامنه های بین المللی را ۱۰ ساله ثبت یا تمدید نمایید.

 

دستور العمل:

با توجه به مطالب و نکات این بخش و نام هایی که در بخش قبلی بر روی کاغد یادداشت کرده اید یک نام مناسب برای دامنه خود انتخاب کنید. در صورت هرگونه سوال با ما در تماس باشید.

ایمیل مخصوص این دوره: [email protected]

 

 

بخش بعدی: چگونه کسب و کار اینترنتی میلیونی داشته باشیم؟ بخش۶-۱